درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

سرانجام دو پروتون در ال اچ سی باهم برخورد کردند


سرانجام دو پروتون در LHC با هم برخورد كردند
LHC سرانجام توانست برخورد دو ذره پروتون با یکدیگر را عملی ساخته و موجی از هیجان را در دل فیزیکدانانی که بی صبرانه در انتظار چنین لحظه ای بودند به وجود آورد...

منبع : هوپا

بزرگترین آزمایشگاه فیزیكی جهان سرانجام توانست اصلی ترین وظیفه خود یعنی برخورد دو ذره پروتون با یكدیگر را عملی ساخته و موجی از هیجان و امید را در دل فیزیكدانانی كه بی صبرانه در انتظار چنین لحظه ای بودند به وجود آورد.

مهندسین ناظر برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) سرانجام توانستند برای اولین بار شاهد برخورد دو پروتون در این برخورد دهنده عظیم باشند. این دو پروتون در عمق 100 متری زیر مرز فرانسه و سوئیس توسط هزار و 200 مغناطیس ابررسانا در جهت مخالف یكدیگر هدایت شده و با یكدیگر برخورد كردند.

این رویداد از نظر دانشمندانی كه در این آزمایشگاه بزرگ مشغول به كارند دستاوردی بزرگ به شمار می رود. این برخورد كم انرژی كه با هدف آشكار ساختن رازهای كیهانی صورت گرفته است، پس از تابش دو پروتون به صورت همزمان و در دو جهت مخالف در تونل 27 كیلومتری برخورد دهنده هادرون رخ داد.

برخورد دهنده بزرگ هادرون كه توسط سازمان مطالعات اتمی اروپا، سرن راه اندازی شده است بزرگترین ماشین آزمایشگاهی جهان به شمار می رود و می تواند شرایطی مشابه آنچه چند میلی ثانیه پس از انفجار بزرگ در جهان رخ داد را شبیه سازی كند. دانشمندان در این آزمایشگاه به جستجوی نشانه هایی از بوزون هیگز، ذره ای زیر اتمی كه در درك درست از فیزیك بسیار حیاتی به شمار می رود، خواهند بود.


 دانشمندان پیش از این از عملكرد مطلوب دستگاه و سرعت عمل آن پس از فعال سازی مجدد ابراز خرسندی كرده بودند. رالف هیور مدیر كل سرن از سرعت بالا در دستیابی به برخورد دو ذره ابراز خوشحالی كرده و از آن به عنوان دستاوردی بزرگ و ارزشمند یاد می كند. به گفته وی با این حال باید به آینده نیز چشم دوخت زیرا تا آغاز برنامه فیزیكی اصلی برخورد دهنده بزرگ هادرون راه طولانی در پیش است.

جیزم گیلیز مدیر ارتباطات سرن اعلام كرد اولین برخورد پروتونها درست زمانی صورت گرفت كه كنفرانس خبری به منظور بررسی عملكرد ماشین پس از فعال سازی در حال برگزاری بود. ردیاب اطلس هادرون اولین ردیابی بود كه حضور پروتونهای كاندیدای برخورد را به ثبت رساند و پس از آن دو ردیاب آلیس و LHCb  با فاصله چند 10 دقیقه موفق به مشاهده این پروتونها شدند. سپس اپراتورها پرتوهای پروتون را به منظور ایجاد برخورد با یكدیگر انطباق داده و سرانجام دو پروتون با یكدیگر برخورد كردند.

مهندسین سرن برخورد دهنده بزرگ هادرون را عصر روز جمعه پس از 14 ماه خاموشی به دلیل انجام تعمیرات برای دومین بار فعال سازی كردند. این آزمایشگاه عظیم 14 ماه پیش به دلیل بروز اختلال در یكی از اتصالات الكتریكی از كار افتاد.نوشته شده توسط :فرزاد
جمعه 6 آذر 1388-12:29 بعد از ظهر
نظرات() شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic