درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

هابل، دورترین اجرام عالم را رصد كرد

هابل، دورترین اجرام عالم را رصد كرد
در تازه‌ترین شاهکار تلسکوپ فضایی هابل، دوربین دید گسترده3 توانست دورترین اجرام عالم را در نور فروسرخ به تصویر بکشد. این اجرام زمانی وجود داشته‌اند که تنها 600 میلیون سال از عمر عالم می‌گذشت،


 
تلسكوپ فضایی هابل كه اردیبهشت ماه برای آخرین بار تعمیر و به‌روزرسانی شد، موفق شد پرتوهای فروسرخ دورترین اجرام عالم را ثبت كند. كم‌‌نورترین و سرخ‌ترین اجرامی كه در این تصویر دیده می‌شوند، كهكشان‌هایی هستند كه در ششصد میلیون سالگی پس از مهبانگ تشكیل شده‌اند و روشنایی آنها یك میلیارد بار كم‌تر از توان بینایی چشم انسان است. تاكنون هیچ كهكشانی در این دوران از عالم مشاهده نشده بود.این تصویر كه در اوایل شهریور امسال گرفته شد، فراژرف2009 نام گرفته و برای تهیه آن، هابل به صورت فلكی كوره نشانه رفت؛ دقیقا همان جایی كه در زمستان 2004 / 1382 به آنجا نشانه رفت و توانست تصویر مشهور فراژرف هابل را ثبت كند.
 فیلم زیر، نمایی از منطقه هدف هابل را در آسمان شب نشان می دهد كه به تدریج به محدوده مورد نظر زوم می كند.
تصویر فراژرف هابل با استفاده از دوربین‌های پیشرفته نقشه‌برداری، ACS و دوربین و طیف‌نگار فروسرخ NICMOS و نوردهی یك میلیون ثانیه ثبت شد؛ درحالی‌كه دوربین پیشرفته دیدگسترده 3، WF3 این امكان را در اختیار اخترشناسان قرار داد كه تنها با استفاده از یك دوربین كه پرتوهای فرابنفش تا فروسرخ را ثبت می‌كند، و صرف زمان نوردهی 48 ساعت طی ده روز، یعنی یك‌ششم زمان سابق؛ تصویری بهتر و دقیق‌تر از قبل را بدست آورند.
به دلیل انبساط روزافزون عالم، هرچه جسمی از ما دورتر باشد، سرعت دورشدنش نیز از زمین بیشتر است. به همین دلیل، پرتوهایی كه از اجرام بسیار دوردست منتشر می‌شوند، به‌قدری كشیده می‌شوند كه وقتی به زمین می‌رسند، در محدوده فروسرخ قرار می‌گیرند و دیگر نمی‌توان این اجرام را در پرتوهای مریی یا فرابنفش مشاهده كرد.

دوربین دید گسترده 3 برای تهیه این تصویر، سه باز از این منطقه عكس‌برداری كرد؛ هر بار به مدت 16 ساعت و با استفاده از یكی از فیلترهای فروسرخ 1.05 میكرومتر، 1.25 میكرومتر و 1.6 میكرومتر. سی.سی.دی دوربین هابل برخلاف دوربین‌های عكس‌برداری موجود در بازار، رنگی نیست و شدت نور عكس را اندازه‌گیری می‌كند. بنابراین، تصاویر ارسالی هابل در هر فیلتر، خاكستری است.

اخترشناسان پس از دریافت و پردازش این تصاویر، آنها را با رنگ‌های كاذب رنگ‌آمیزی كردند؛ بدین‌شكل كه تصویر پرتوهای 1.05 میكرومتری را آبی، پرتوهای 1.25 میكرومتری را سبز و پرتوهای 1.6 میكرومتری را قرمز رنگ كردند و با تركیب آنها، تصویر نهایی را كه مشاهده كردید، بدست آوردند.نوشته شده توسط :حامد صالحی
چهارشنبه 18 آذر 1388-08:33 بعد از ظهر
نظرات() شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات