درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

برخورد دهنده بزرگ هادرون به بالاترین سطح انرژی در جهان دست یافت !

برخورد دهنده بزرگ هادرون به بالاترین سطح انرژی در جهان دست یافت !
برخورد دهنده بزرگ هادرون با دستیابی به سطح انرژی بیش از یک تریلیون الکترون ولت برای شتاب بخشیدن به ذرات پروتونی رکورد جدیدی را در دستیابی به بالاترین سطح انرژی در جهان به ثبت رساند.
 

منبع : هوپا

برخورد دهنده بزرگ هادرون با دستیابی به سطح انرژی بیش از یك تریلیون الكترون ولت برای شتاب بخشیدن به ذرات پروتونی ركورد جدیدی را در دستیابی به بالاترین سطح انرژی در جهان به ثبت رساند.


به گزارش خبرگزاری مهر ، ركورد پیشین بالاترین سطح انرژی برای شتاب دهنده Tevatron واقع در شیكاگو به ثبت رسیده است.

به گفته مقامات سرن دستیابی به این سطح از انرژی برای برخورد دهنده هادرون دستاوردی دیگر در مسیر موفقیت در آزمایش اصلی این آزمایشگاه بزرگ فیزیكی در سال 2010 به شمار می رود.

برخورد دهنده بزرگ هادرون با هدف برخورد دو ذره ساب اتمی با سرعتی برابر سرعت نور ساخته شده است تا دانشمندان بتوانند با كمك نتایج به دست آمده از این آزمایش به كشف اسرار ناشناخته جهان هستی بپردازند.

LHC تا كنون در سطح پایینی از انرژی برابر 450 میلیارد الكترون ولت فعالیت كرده است، روز یكشنبه 29 نوامبر 2009 مهندسان سطح انرژی در این برخورد دهنده را تا 1.18 تریلیون الكترون ولت افزایش دادند. ركورد پیشین انرژی كه به برخورد دهنده Tevatron اختصاص دارد در حدود 0.98 تریلیون الكترون ولت به ثبت رسیده است.

انرژی این برخورد دهنده به تدریج و به منظور اجرای آزمایش اصلی شبیه سازی انفجار بزرگ به انرژی برابر هفت تریلیون الكترون ولت افزایش خواهد یافت.

هفته گذشته این برخورد دهنده موفق به ایجاد برخورد كم انرژی میان پرتوهای پرتونی شد كه این موفقیت موجی از شادی را در میان فیزیكدانان سرن برانگیخت.

بر اساس گزارش بی بی سی، برخورد دهنده بزرگ هادرون در ماه سپتامبر سال گذشته و مدت كوتاهی پس از فعال سازی به دلیل بروز نقص فنی در یكی از اتصالات الكترونیكی اش از كار افتاد و تعمیرات آن بیش از یك سال ادامه پیدا كرد.نوشته شده توسط :حامد صالحی
پنجشنبه 19 آذر 1388-10:45 بعد از ظهر
نظرات() شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic