درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

یورونیوز به فارسی

به گزارش خبرگزاری فرانسه شبکه‌ی تلویزیونی اروپایی یورونیوز (Euronews) روز دوشنبه (۱۸ ژانویه) اعلام کرد که بر آن است امسال (۲۰۱۰) آغاز به پخش برنامه به زبان‌های فارسی و ترکی کند.

پخش برنامه به زبان فارسی تا پایان سال صورت خواهد گرفت. برنامه‌ی ترکی زودتر افتتاح خواهد شد. از پایان ماه ژانویه یورونیوز به ترکی برنامه خواهد داشت.

 

برنامه به فارسی، شبیه به برنامه‌های یورونیوز به زبان‌های دیگر، از طریق کابل و ماهواره و همچنین اینترنت پخش خواهد شد.


برای دیدن اطلاعات و تاریخچه شبکه یورونیوز به ادامه مطلب مراجعه کنید


اطلاعات عمومی درباره‌ی یورونیوز

 

یورونیوز، یک شبکه‌ی تلویزیونی اروپایی است که مرکز آن در شهر لیون واقع در فرانسه است. این شبکه پخش برنامه‌های خود را از اول ژانویه‌ی ۱۹۹۳ آغاز کرده است. خبررسانی، مضمون اصلی برنامه‌های یورونیوز است.

 

این شبکه در حال حاضر به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، پرتغالی، اسپانیایی، روسی و عربی برنامه پخش می‌کند.

 

یورونیوز تعداد بینندگان خود را ۲۴۸ میلیون خانوار اعلام کرده است. در ۱۳۵ کشور جهان برنامه‌های این شبکه بیننده دارد.

 

یورونیوز بر خلاف قول مشهور به اتحادیه‌ی اروپا تعلق ندارد.این شبکه به لحاظ حقوقی در مالکیت "اتحادیه‌ی رادیو-تلویزیون اروپا" است که عنوان رسمی آن به سه زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه چنین است:

European Broadcasting Union

Europäische Rundfunkunion

Union Européenne de Radio-Télévision

 

"اتحادیه‌ی رادیو-تلویزیون اروپا" در سال ۱۹۵۰ در کنفرانسی در انگلستان با هدف خبرگیری شبکه‌ای مؤسسات عضو از یکدیگر تأسیس شد. هم اکنون ۷۴ مؤسسه‌ی رادیو-تلویزیونی از ۵۴ کشور از مناطق اروپا، آفریقای شمالی و خاورنزدیک عضو این اتحادیه هستند. ۶۱ مؤسسه‌ی رادیو-تلویزیونی دیگر به آن پیوستگی دارند. از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه‌ای شبکه‌های رادیو-تلویزیونی از مصر، الجزایر، اردن، لیبی، مراکش، تونس و ترکیه عضو  "اتحادیه‌ی رادیو-تلویزیون اروپا" هستند.

 

یکی از برنامه‌های ثابت و مشهور "اتحادیه‌ی رادیو-تلویزیون اروپا" برگزاری مسابقات سالانه‌ی Eurovision Song Contest است که سال ۱۹۵۶ آغاز گردیده است.

 

"اتحادیه‌ی رادیو-تلویزیون اروپا" علاوه بر تبادل خبر و برنامه میان اعضا در زمینه‌ی پیشرفت فنی و استانداردگذاری در امور رادیو و تلویزیون نیز فعالیت دارد.

 

یورونیوز در مالکیت اتحادیه‌ی اروپا نیست، اما شبکه‌ی برگزیده‌ی این اتحادیه برای اطلاع‌رسانی درباره‌ی اروپاست. یورونیوز در رقابت با هفت متقاضی دیگر، به عنوان شکبه‌ی خبررسان اتحادیه‌ی اروپا برگزیده شد.

 

اتحادیه‌ی اروپا سالانه ۵ میلیون یورو در اختیار یورونیوز قرار می‌دهد. این شبکه موظف است اطلاعاتی را که منتشر می‌کند، به گونه‌ای برگزیند که دست کم ۱۰ درصد آنها مستقیما به اروپا مربوط باشد. یورونیوز، بر این اساس، توجه ویژه‌ای به اخبار اتحادیه‌ی اروپا دارد.

 

شکل حقوقی یورونیوز شرکت سهامی است. همه‌ی شبکه‌های عضو "اتحادیه‌ی رادیو-تلویزیون اروپا" در یورونیوز سهم ندارند. به عنوان نمونه دو شبکه یک و دوی آلمان، ARD و ZDF، در یورونیوز شریک نیستند. در مورد سهیم شدن این دو شبکه در یورونیوز از سال ۲۰۰۵ مذاکراتی در جریان است.


euronews 

European Broadcasting Unionنوشته شده توسط :فرزاد
چهارشنبه 30 دی 1388-03:02 بعد از ظهر
نظرات() شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات