درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

زندگی از فیزیك تا متا فیزیك

گفتگو با دكتر مهدی گلشنی
در دوران امر بین فیزیك و متافیزیك،كمتر پدیده ای را می توان یافت كه به صورت كامل فیزیكی و یا به صورت كامل متافیزیكی باشد. چنین می نماید كه سرشت و سرنوشت تمام یا بسیاری از پدیده ها وقوع در طبیعت و عروج به سوی ماورای طبیعت است، چیزی كه در زبان فلسفی رایج، براساس حفظ و پاسداشت مرزهای فهم و فكر بیش از آنكه با عبارت طبیعت و ماورای آن بیان شود، با تعبیر فیزیك و متافیزیك ادا می شود. در این میان زندگی...
در دوران امر بین فیزیك و متافیزیك،كمتر پدیده ای را می توان یافت كه به صورت كامل فیزیكی و یا به صورت كامل متافیزیكی باشد. چنین می نماید كه سرشت و سرنوشت تمام یا بسیاری از پدیده ها وقوع در طبیعت و عروج به سوی ماورای طبیعت است، چیزی كه در زبان فلسفی رایج، براساس حفظ و پاسداشت مرزهای فهم و فكر بیش از آنكه با عبارت طبیعت و ماورای آن بیان شود، با تعبیر فیزیك و متافیزیك ادا می شود. در این میان زندگی را می نگریم كه به مثابه یك پدیده هرگز از این دو حوزه جدا نمی گردد، از آن رو كه زندگی با خلأ بیگانه است و هم از آن رو كه خلأ گریزی از نخستین اوصاف زندگی به شمار می آید.گفتگو با دكتر مهدی گلشنی ـ ـ استاد محترم فیزیك دانشگاه صنعتی شریف ـ ـ ـ ابعادی دیگر از زندگی را به بحث نهاده ایم،تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.اولین سوٌال تعریفی است كه شما از زندگی ارائه می دهید.
برای اینكه بدانیم تعریف زندگی چیست، اول باید بدانیم كه هدف از زندگی انسان و پیدایش انسان و به طور كلی هدف حیات انسان چیست؛ آیا كاملاً بی هدف است، آنطوركه بعضی از تئوریهای رایج روز می گوید و فضلای روز تكرار می كنند یا هدف دارد؟ ما كه مسلمان هستیم، به پیروی از قرآن معتقدیم كه هیچ چیز بی هدف نیست و همه چیز هدف دار است از جمله آفرینش انسان كه هدف دار است .هدف از زندگی رسیدن به آن مقام شامخ انسانی است كه انسان در عبادت خداوندی مستغرق شود و آثار خداوندی را بفهمد و به عظمت خداوند پی ببرد.

خواهشی اندر جهان، هر خواهشی را در پی است
خواستی باید كه بعد از آن نباشد خواستی
از این رو از نظر من هدف زندگی رسیدن به مقام عالیه ای است كه برای انسان فرض شده است و انسان را از حیوان متفاوت می كند. البته این مستلزم این است كه از اول، در مراحل تربیت به افراد انسان گفته شود كه هدف چیست تا با آن آشنا شوند و خودشان با بررسی به این موضوع پی ببرند به نظر من خود زندگی یعنی گذراندن اوقات. زندگی عبارتست از: گذراندن اوقات. آن وقت اگر این گذراندن اوقات با حاصل باشد، این زندگی را موفق می دانیم ولی اگر بدون حاصل باشد، ناموفق می دانیم. منتها باید ببینیم با چه معیاری می سنجیم كه حاصل خوب است یابد؟به نظر شما در دوران امر بین اینكه زندگی تا چه حد فیزیكی و تا چه حد متافیزیكی است، زندگی فیزیكی است یا متافیزیكی؟
این دو با هم مخلوط است. من چون با فیزیك انس زیادی داشته ام، راحت به شما می گویم كه اگر شما با دقت به موضوع فیزیك و متافیزیك نگاه كنید، به سختی می توانید آن دو را از یكدیگر جدا كنید. شما فیزیكی را پیدا كنید كه در درون آن متافیزیك نباشد. ما وقتی متافیزیك را تعریف می كنیم، می گوییم: متافیزیك عبارتست از: احكام عام وجود. شما وقتی به سراغ فیزیك می آیید، یك سلسله آزمایش های خاص انجام می دهید. یعنی حوزه های بسیار خاصی را در نظر می گیرید و رویش تجربه می كنید. این تجربه بسیار محدود است. آن وقت شما نتایج این تجربه را تعمیم می دهید. به عنوان مثال چند سیم را حرارت می دهید و می بینید كه طول آنها در اثر حرارت زیاد می شود.بعد به این اكتفا نمی كنید كه این سیم خاص یا این سیم مسی اینگونه است، بلكه می گویید: فلزات چنین هستند كه وقتی حرارت داده می شوند، منبسط می شوند. چرا شما این تعمیم را انجام می دهید؟ آیا شما مجاز به این تعمیم هستید؟ معمولاً این كار را انجام می دهید. تكیه گاه باطنی شما در اعتماد و اطمینان به این تعمیم چیست؟
به عقیده من تكیه گاه همه این تعمیم ها متافیزیك است. افراد فكر می كنند كه كاری كه می كنند، صرفاً آزمایش است. اگر فقط چیزی را حرارت دهند و عددهایی را یادداشت كنند، آنچه بر جای می ماند و حاصل می شود، مجموعه ای از كاتالوگهای اعداد می شود، ولی شما این اعداد را ربط می دهید و قوانین عام می سازید و بعد به آن اكتفا نمی كنید و می گویید: اگر عین قضیه در كره مریخ هم انجام شود، نتیجه همین است. اینها تعمیم هایی است كه واقعاً فوق فیزیك است.
فیزیك با حواس و آزمایش ها و نتیجه گیری سروكار دارد ولی شما در مقام نتیجه گیری، همیشه از جزئیات به كلیات منتقل می شوید و نتایجی كه شعور را با فیزیك بیان كنیم. ممكن است هیچ وقت نتوانیم این كار را بكنیم. ممكن است شعور را حتی نتوانیم به زبان ریاضی بیان كنیم. یعنی: واقعاً شعور مرموزترین بخش قابل تفسیر جهان است. توجه بفرمایید كه قرآن صریحاً می فرماید: یسئلونك عن الروح. قل الروح من امر ربی. این آیه به صورتهایی مختلف تفسیر و تعبیر شده است. چون آیه در ادامه می فرماید: و ما اوتیتم من العلم الا قلیلاً. از نظر بنده مفهوم این آیه این است كه معلوم نیست كه ما بالاخره بفهمیم شعور یا روح چیست. ما به روح خیلی نزدیك هستیم و خیلی از ابعاد آن را می فهمیم و ممكن است از بسیاری از خواص آن استفاده كنیم ولی این كه آیا می توانیم بفهمیم خودش چیست؟ این معلوم نیست.من ذهن را بُعدی از روح می دانم ولی در واقع زندگی آن چیزی است كه انسان می فهمد و این بُعد روحی زندگی ما را نشان می دهد. شما غذایی را می خورید كه در آن لحظه بسیار خوشمزه است ولی آن تمام می شود. آنچه كه می ماند، خاطراتی است كه می ماند و احیاناً آن را چند ساعت بعد یا چند سال بعد نقل می كنید كه بُعد روحی قضیه است. آن چیزی كه انسان با آن زندگی می كند، ابعاد روحی زندگی است؛ چیزهایی است كه با روح سرو كار دارد. بقیه حواس هم به عنوان ابزار در خدمت روح و زندگی هستند. بویایی، بویی را حس می كند و در اختیار ما می گذارد كه لحظه ای است و می گذرد. آن چیزی كه می ماند، با روح سروكار دارد، ولی روح به تفسیر نیاز دارد.
مهمترین مسئله زندگی برای انسان به طور عام چه چیزی می تواند باشد؟
این كه بفهمد كه در این دنیا چه كاره است. اینكه بدانید از كجا آمده اید چه كار می كنید و به كجا می روید، بزرگترین و مهمترین مسئله زندگی است.آن وقت شما اگر این موضوعات را واقعاً با تمام وجودتان درك كنید، تمام اعمال شما با آن تطبیق می كند و همواره مواظب هستید كه اشتباه نكنید و كار خطا انجام ندهید.نوشته شده توسط :حسین نوروزی
دوشنبه 12 بهمن 1388-03:16 بعد از ظهر
نظرات() 

سه شنبه 13 بهمن 1388 07:29 قبل از ظهر
آقا دوران امر یا عمر


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات