درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

نور، رازهای انرژی تاریك را بر ملا می‌كند

نور، رازهای انرژی تاریك را بر ملا می‌كند
بهبود فناوری آشکارسازهای نوری در پروژه اکسس، دانشمندان را به تعیین روشنایی دقیق پرنورترین ستارگان آسمان نزدیک کرده است تا بتوان به درک دقیق‌تری از روشنایی ستارگان و تغییرات آن در طول زمان دست یافت.

منبع : هوپا

نور، رازهای انرژی تاریك را بر ملا می‌كند

http://www.khabaronline.ir/images/position1/2010/2/sirius-z.jpg بهبود فناوری آشكارسازهای نوری در پروژه اكسس، دانشمندان را به تعیین روشنایی دقیق پرنورترین ستارگان آسمان نزدیك كرده است تا بتوان به درك دقیق‌تری از روشنایی ستارگان و تغییرات آن در طول زمان دست یافت.


محبوبه عمیدی: نور پایه نجوم است و این‌كه هنوز ستاره‌شناسان نتوانسته‌اند به راه حلی دقیق برای اندازه‌گیری میزان درخشش ستارگان برسند، كمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. اما واقعیت این است كه علم اخترشناسی گذشته موفقی داشته و با این حال، این روزها می‌رود كه با یك جهش بزرگ علاوه بر نورسنجی بهتر سیارات به پاسخ دقیق‌تری برای ماهیت انرژی تاریك نیز دست پیدا كند.

به گزارش نیوساینتیست، بیش از دوهزار سال پیش، ابرخوس، منجم و ریاضی‌دان شهیر یونانی روشی هوشمندانه را برای درجه‌بندی درخشندگی یا «قدر ظاهری» ستارگان گوناگون پیشنهاد كرد كه هنوز هم مورد استناد ستاره‌شناسان است و روشی مشابه آن و بر مبنای اندازه‌گیری درخشش نسبی ستارگان در مقایسه با تعدادی از ستارگان مرجع برای این دسته‌بندی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشكل اینجاست كه مقیاس درخشندگی ستارگان مرجع از دقت چندانی برخوردار نیست و هنوز این بخش از ستاره‌شناسی نتوانسته همگام با سایر پیشرفت‌ها در فناوری آشكارساز‌ها رو به جلو حركت كند. به عنوان مثال، دقیق‌ترین سنجش برای تخمین قدر ظاهری ستاره روشن «نسر واقع»، یكی از درخشان‌ترین ستارگان آسمان به دهه 1970 برمی‌گردد. گری برنشتاین از دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا می‌گوید: «این حیرت‌انگیز است. در دو دهه گذشته نیز تنها شاهد پژوهش‌‌های اندكی در این بخش از علم نجوم بوده‌ایم».

به منظور جبران كاستی‌های مربوط سال‌های اخیر، تیمی متشكل از محققان دانشگاه جانز هاپكینز در بالتیمور، مریلند به رهبری دكتر مری‌الیزابت كایزر، تصمیم دارد با استفاده از یك موشك حامل تلسكوپ، دقیق‌ترین سنجش ممكن از قدر ظاهری ستارگان مرجع را طی سال‌های اخیر به انجام برساند. این پروژه كه اكسس یا «پروژه درجه‌بندی مطلق طیف در ستارگان مرجع» نام دارد، مأموریتی است كه توسط ناسا تأمین اعتبار شده و احتمالا ظرف یكی، دوسال آینده به نتیجه خواهید رسید. این مأموریت فضایی شامل چهار پرواز هم‌زمان به فضای میانی مدار زمین است كه برای اجتناب از انحراف نور، هر یك كمی بالاتر از جو زمین صورت خواهد گرفت. این پروازهای هم‌زمان تنها چند دقیقه به طول خواهند انجامید.

پروژه اكسس در طول این پروازهای كوتاه به سنجش درخشش چهار عدد از شناخته‌شده‌ترین ستارگان مرجع آسمان خواهد پرداخت. اكسس درخشش شعرای یمانی و نسر واقع، دو ستاره از روشن‌ترین ستارگان آسمان را در كنار یك‌جفت از كم‌نور‌ترین ستارگان با دقتی حدود 1 درصد یا بهتر از آن اندازه‌گیری خواهد كرد. محققان این پروژه دستیابی به دقت پیش‌‌بینی‌شده را كه دو برابر دقت سنجش‌های كنونی است، مدیون بهبود فناوری آشكارسازها در تلسكوپ‌های جدید و كالیبره‌شدن آنها توسط نور مصنوعی پیش از آغاز این مأموریت هستند.

نتایج حاصل از این پژوهش می‌تواند در ایجاد استانداردهای جدید برای كالیبراسیون مشاهدات سایر تلسكوپ‌ها نیز به‌كار گرفته شود. علاوه بر این امكان سنجش دقیق‌تر درخشش ابرنواخترها و دیگر اجرام آسمانی نیز فراهم خواهد شد. چنین دقتی در سنجش درخشش ستارگان می‌تواند پرده از راز گسترش بی‌پایان جهان هستی یا ماهیت انرژی تاریك نیز بردارد. وجود این انرژی حدود 12 سال پیش و به دلیل مشاهده كاهش روشنایی ابرنواخترهای دوردست كه در نتیجه دور شدن پیوسته آنها از كهكشان راه شیری بود، توسط ستاره‌شناسان مورد توجه قرار گرفت.

هنوز ستاره‌شناسان از منشاء انرژی تاریك چیزی نمی‌دانند. این انرژی می‌تواند محصول یك نیروی بنیادی ناشناخته باشد؛ شاید هم نشانی است از عدم درك صحیح ما از نیروی گرانش و اثرات آن. محققان برای درك بهتر این پدیده به بررسی روند گسترش كیهان و مشاهده تغییرات جزئی در آهنگ گسترش آن در طول زمان روی آورده‌اند و این مطالعه مستلزم بهره‌گیری از ابزارهایی با دقت بالاتر برای سنجش درخشش ابرنواخترها در دوره‌های گوناگون كیهانی است.

آدام ریس از دانشگاه جانز هاپكینز و یكی از اعضای پروژه اكسس و از جویندگان انرژی تاریك، در گفتگوی با نیوساینتیست می‌گوید: «استفاده از اطلاعات سنجش نور دریافت‌شده توسط چندین تلسكوپ به شكل هم‌زمان و ادغام آنها در هم می‌تواند احتمال اشتباهات جزئی را خصوصا در درك ماهیت شتاب توسط ستاره‌شناسان به نحو چشم‌گیری كاهش دهد. آنچه كه ما به عنوان تغییرات انرژی تاریك در بازه‌های گوناگون زمانی یا شتابی متفاوت می‌دانیم می‌تواند تنها یك فریب و نتیجه مشاهداتی باشد كه همگی مرجع مشتركی را به كار نگرفته‌اند. نتایج حاصل از مأموریت اكسس می‌تواند ستارهشناسان را از دام این تردیدها برهاند و باعث شود علم درك بهتری از انرژی تاریك داشته باشد».نوشته شده توسط :فرزاد
جمعه 21 اسفند 1388-08:12 بعد از ظهر
نظرات() شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات