درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

زندانی معلق در آسمان

زندانی معلق در آسمان
معماران مالزیایی در تازه‌ترین شاهکار خود، زندانی معلق بر فراز شهر را پیشنهاد کرده‌اند که علاوه بر جداکردن ایمن زندانیان از شهر، انگیزه کافی را در آنها برای اصلاح رفتار و بازگشت به اجتماع برمی‌انگیزد.


منبع : هوپا

زندانی معلق در آسمان

زندانی معلق در آسمان

معماران مالزیایی در تازه‌ترین شاهكار خود، زندانی معلق بر فراز شهر را پیشنهاد كرده‌اند كه علاوه بر جداكردن ایمن زندانیان از شهر، انگیزه كافی را در آنها برای اصلاح رفتار و بازگشت به اجتماع برمی‌انگیزد.

محمود حاج‌زمان: زندان و زندانیان از قدیم یك مشكل جدی برای تمام جوامع محسوب می‌شدند. همواره تلاش شده است تا زندانیان از شهروندان خوب جدا نگاه داشته شوند، در حالی‌كه شاید ساده‌تر باشد كه بعضی از آنها را به نوعی به جامعه بازگرداند.

به گزارش پاپ‌ساینس، اكنون دانشجویان معماری مالزیایی راه‌حل خلاقانه‌ای را برای این مشكل قدیمی ارائه كرده‌اند، یك زندان‌شهر هوایی كه این امكان را فراهم می‌كند تا زندانیان در عین حالی‌كه در مزارع و كارخانه‌های آن كار می‌كنند، با شهری كه در زیر این زندان قرار گرفته‌است نیز در تعامل باشند.

مجرمان زندانی، كارمندان زندان و محموله‌های باری با استفاده از پایه‌های نگهدارنده زندان، بین شهر و این زندان بزرگ هوایی در رفت و آمد هستند. هر كدام از این پایه‌های نگهدارنده برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد كه شامل مسیر آسانسور باری، مسیری برای جابه‌جایی بیماران و مسیری جهت انتقال نیروهای ضد شورش است.

سلول‌های این زندان چشم‌اندازی از دنیای زیرین را در اختیار زندانیان قرار می‌دهد. این چشم‌انداز منبع الهامی برای آنها در حین انجام فعالیت‌های روزانه‌شان است. این ایده توانست از بین 430 ایده مختلف از 42 كشور دنیا، جایزه نخست مسابقات Skyscraper را به خود اختصاص دهد.

به نظر می‌رسد رویكرد مورد استفاده در این ایده از روش‌های بازپروری زندانیان كه تلاش می‌كند تا با آموزش و كار زندانیان، آنها را به افرادی مفید برای جامعه تبدیل كند، الهام گرفته شده است. همچنین این ایده شباهتی به برخی زندان‌های قدیمی دارد كه با استفاده از جزایر دورافتاده یا مكان‌هایی با موانع پیرامونی سراسری، می‌كوشیدند تا مانع فرار زندانیان شوند.

این زندان هوایی همچنین می‌تواند رویكرد مستعمرات تبعیدگاهی را كه در آن زندانیان در مكان‌های دورافتاده رها می‌شدند، برای همیشه منسوخ كند. واقعا چه كسی در دنیا هست كه نخواهد یك زندان هوایی داشته‌باشد؛ زندانی كه به‌نظر می‌رسد در بالای شهر شناور است، مانند آنچه كه در فیلم District 9 نشان داده شد؟نوشته شده توسط :فرزاد
جمعه 17 اردیبهشت 1389-11:37 قبل از ظهر
نظرات() شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات