درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

اثرانگشت هم جایزالخطاست!

اثرانگشت هم جایزالخطاست!
پرونده میفیلد اگر چه روزهای سختی را برای اف.بی.آی رقم زد، اما بدون‌شک نقطه عطفی برای تحقیق و بررسی علمی در زمینه اثر‌انگشت و میزان ارزش‌گذاری آن در اعلام حکم نهایی دادگاه‌های قضایی بود. بررسی‌هایی که نشان دادند از دیدگاه علمی این اثر همیشه قابل‌استناد نیست.


منبع : خبرآنلاین

اثرانگشت هم جایزالخطاست!

اثرانگشت هم جایزالخطاست! پرونده میفیلد اگر چه روزهای سختی را برای اف.بی.آی رقم زد، اما بدون‌شك نقطه عطفی برای تحقیق و بررسی علمی در زمینه اثر‌انگشت و میزان ارزش‌گذاری آن در اعلام حكم نهایی دادگاه‌های قضایی بود. بررسی‌هایی كه نشان دادند از دیدگاه علمی این اثر همیشه قابل‌استناد نیست.

محبوبه عمیدی: مارس 2004 (اسفند‌ماه 1382): انفجار تروریستی در قطارهای شهری مادرید كه بیش از 191 كشته و 2000 زخمی برجای گذاشت، دنیا را به تعقیب بین‌المللی عاملان این جنایت واداشت. تنها چند روز بعد پلیس اسپانیا موفق‌شد از چند‌تایی چاشنی عمل‌نكرده كه درون بسته‌ای در اطراف منطقه انفجار رها شده بودند، یك اثرانگشت ناقص را كشف كند. بلافاصله اثرانگشت مورد نظر در اختیار سایر كشورها نیز قرار گرفت و كمتر از دوماه بعد، اف.بی.آی (پلیس فدرال ایالات متحده)، براندون میفیلد، یكی از وكلای ایالت اورگان را بر پایه مطابقت اثر‌های انگشت دستگیر كرد.

تنها 20 روز بعد و با دستگیری یك تبعه الجزایر كه پش از این‌هم توسط پلیس اسپانیا به دلیل حملات تروریستی دیگری تحت تعقیب بود، بی‌گناهی میفیلد اثبات شد. مقایسه اثرانگشت‌ها هم نشان داد كه اثر دوم با نمونه كشف‌شده انطباق بیشتری دارد. در نهایت اف.بی.آی پذیرفت كه در تحلیل اثر‌انگشت نمونه، چندین مورد اشتباه سهوی مرتكب‌ شده است.

اما پرونده میفیلد به مرجعی برای تحلیل‌هایی از اثر‌انگشت تبدیل شد كه می‌توانند افراد بی‌گناه را بی‌آنكه عمدی در كار باشد گناهكار جلوه دهند. البته این تنها نمونه نیست. ارین موریس، روانشناس و همكار دفتر وكلای تسخیری لوس‌آنجلس با بررسی پرونده‌های قضایی ایالات متحده در چندین دهه گذشته، موفق‌شده فهرستی 25 تایی از تحلیل‌های نادرست را گردآوری كند.

مشاهدات او نشان می‌دهند تشخیص‌های قدیمی همگی بر پایه فرضیاتی بنا شده‌اند كه هیچ پایه تجربی‌یی ندارند. آكادمی ملی علوم ایالات متحده (ان.ای.اس) نیز سال گذشته در گزارشی اعلام كرد، با اینكه انگشت‌نگاری حامل اطلاعات باارزشی است، اما از لحاظ علمی چندان قابل‌استناد نیست.

به گزارش نیچر، پرونده میفیلد، فهرست خطاها و این گزارش اخیر، باعث شد متخصصان انگشت‌نگاری و دولت آمریكا بخواهند حقیقت آشكار شود و به نظر می‌رسد تنها راه رسیدن به پاسخ نهایی جمع‌آوری وسیع اطلاعات و دسته‌بندی آنها باشد. به عنوان مثال در آغاز سال جاری میلادی، بخش تحقیقاتی وزارت دادگستری ایالات متحده و مؤسسه ملی دادگستری این كشور اولین برنامه جامع تحقیقاتی برای طبقه‌بندی انگشت‌نگاری‌ها-شامل نمونه‌های كامل، محو یا ناقص را - بر اساس پیچیدگی ظاهری آنها آغاز كرده‌اند تا میزان خطا در هر دسته ازریابی شود. آیتیل درور، روانشناس ادراكی دانشگاه كالج لندن كه در این مطالعه شركت داشته است، می‌گوید: «تعداد بسیار‌زیادی از این آثار مشكل‌ساز نبودند. اما اگر تنها 1% آنها قابلیت تفكیك كافی نداشته باشند، سالانه امكان هزاران اشتباه بالقوه وجود خواهد داشت».

اثر انگشت
حتی سرسخت‌ترین مخالفان انگشت‌نگاری هم به اینكه این تكنیك از دیگر روش‌های شناسایی مبتنی بر آزمایش موها، تعیین گروه خون یا هر روش دیگری مگر تعیین دی.ان.ای فرد به مرتب دقیق‌تر است، اذعان دارند. برجستگی‌ها، فرو رفتگی‌‌ها و شكل نهایی خطوط سر انگشتان درون رحم شكل می‌گیرد و مجموعه‌ای بسیار‌پیچیده از وراثت و محیط را تشكیل می‌دهد، آنقدر كه حتی دوقلوهای یك‌تخمكی هم اثر‌انگشت یكسانی از خود به جا نخواهند گذاشت. به علاوه این خطوط تا پایان عمر ثابت می‌مانند و به دلیل چربی طبیعی پوست، همیشه پس از لمس، اثری از خود به جا خواهند گذاشت.

به همین دلیل چیزی كه می‌تواند گمراه‌كننده باشد، باید پس از باقی‌گذاشتن اثر رخ دهد و با توجه به اینكه اغلب متخصصان انگشت‌نگاری سال‌ها آموزش دیده‌اند، به نظر می‌رسد، بیش از خطای انسانی باید نگران دستورالعمل چهار مرحله‌ای شناسایی اثرانگشت كه در بسیاری از كشورهای جهان رایج است، باشیم. این دستورالعمل كه ACE-V نام دارد، سرنام چهار مرحله متوالی تحلیل، مقایسه، ارزیابی و تأیید نهایی است. خط فاصله نشان می‌دهد تأیید نهایی باید توسط شخص دیگری انجام بگیرد.

در مرحله اول تحلیل سه طرح اصلی كه شامل حلقه‌ها، مارپیچ‌ها و منحنی‌ها می‌شوند، بررسی خواهند شد. با تشخیص طرح اولیه در مرحله دوم تمركز روی نكات ظریف‌تری مانند انشعاب‌های گرفته‌شده از برآمدگی‌ها و نقاط پایانی آنها خواهد بود. در بسیاری از موارد مرحله دوم تعیین‌كننده است. اگر احتمال خطا و جود داشته باشد، می‌شود در مرحله سوم شكل لبه برآمدگی‌ها یا طرح پرزها را نیز بررسی كرد.

انگشت نگاری

پس از اتمام مرحله تحلیل، مقایسه نمونه با نمونه‌های پیشین آغاز می‌شود كه شامل بازبینی برای تعیین شباهت‌ها یا تفاوت‌ها با نمونه‌هایی است كه پیش از این وجود داشته، از بایگانی استخراج‌شده یا متعلق به مظنون هستند. این بخش از دهه  1360/1980 تاكنون به صورت خودكار انجام‌شده و در دهه 1990/1370 بهبود پیدا كرده است. البته در مرحله نهایی این متخصص است كه به صورت چشمی نمونه‌ها را تفكیك خواهد كرد.

مطابق دستورالعمل ACE-V در گام سوم، یعنی ارزیابی، متخصص باید به یكی از این سه نتیجه برسد:
1- شناسایی كه به معنی تشخیص اثرانگشت است
2- مردود ‌شدن اثر كه باید حداقل یك تفاوت آشكار با نمونه اولیه وجود داشته باشد
3- غیرقاطع كه نشان می‌دهد اثر به اندازه كافی برای تشخیص و اعلام نظر واضح نبوده است.

در واقع سیستم به شكلی طراحی‌شده كه خطاها بیشتر به سمت تشخیص منفی نادرست بروند تا اینكه بی‌گناهی گناهكار تشخیص داده شود.
با این وجود، پرونده‌های نادری مانند میفیلد نیز وجود دارند كه بیشتر حاصل مجموعه‌ای از اشتباهات بوده‌اند. نمونه دیگری هم در اسكاتلند اتفاق افتاده است: بازرسان در یك صحنه قتل اثرانگشت یكی از مأموران پلیس را پیدا كردند كه تنها پس از جلسات متعدد داخلی و بررسی مجدد انگشت‌نگاری‌ها بی‌گناهی او اثبات شد. پرسش اصلی اینست كه چرا اصلا چنین اشتباهاتی رخ می‌دهند؟

در كتاب «چالش‌ها در انگشت‌نگاری» یكی از علل خطای انسانی، تخلف از دستورالعمل ذكر‌شده و انجام هم‌زمان مرحله تحلیل و مقایسه با یكدیگر به دلیل كاهش زمان این فرایند ذكر شده است. اف.بی.آی نیز این هم‌زمانی را به عنوان یكی از دلایل خطا در پرونده میفیلد پذیرفته است.

اشتباهات در انگشت‌نگاری
بخش دیگری از خطاها به این برمی‌گردند كه دستورالعمل گاهی تصریح‌نشده است، به عنوان مثال مرحله تأیید نهایی باید توسط فرد دیگری صورت بگیرد ولی در اغلب موارد این فرد در همان بخشی كار می‌كند كه مراحل پیشین صورت گرفته‌اند و خواه‌ناخواه در جریان پرونده قرار دارد. علاوه بر این مطالعات نشان می‌دهند اطلاعات اولیه هر پرونده به طور متوسط می‌تواند 17 درصد از متخصصان را تحت‌تأثیر قرار دهد و اطلاعات چیزی نیست كه در دستورالعمل فعلی از ارسال آن جلوگیری ‌شده باشد.

اما مهم‌ترین ایرادی كه منتقدان این روش به آن وارد می‌كنند، اینست كه تحلیل انگشت‌نگاری اساسا یك مسئله فردی و ذهنی است، چرا كه اغلب اثرهای انگشت كشف‌شده ناقص یا محو هستند و تحلیل آنها پرونده به پرونده و فرد به فرد متفاوت خواهد بود.

عده دیگری از منتقدان بحث صلاحیت متخصصان انگشت‌نگاری را مطرح كرد‌ه‌اند. مسئله بسیار‌پیچیده است، چرا كه اغلب این افراد تا سال‌ها بعد هم نمی‌دانند آیا درست تصمیم گرفته‌اند یا نه!

برای كاهش خطای انسانی پلیس منچستر تصمیم‌گرفته بخش انگشت‌نگاری را از سایر بخش‌های مرتبط جدا كند تا احتمال درز اطلاعات اولیه پرونده به این بخش به حداقل تقلیل پیدا كند. اما در ایالات متحده هنوز هم در اغلب ایالت‌ها بخش انگشت‌نگاری جزیی از اداره پلیس است. علاوه بر این در پلیس منچستر دیگر همكاران بخش انگشت‌نگاری در جریان نوع پرونده همكارانشان نخواهند بود و در صورت محو یا ناقص‌بودن اثرانگشت، نتیجه را غیر‌قابل استناد اعلام خواهند كرد.

موضوع دیگری هم وجود دارد كه می‌تواند به خطای انسانی دامن بزند و آن كیفیت چاپ اثرانگشت كشف‌شده در صحنه است. متخصصان معتقدند، هیچ بازآفرینی‌یی بی‌نقص نیست و این هم می‌تواند احتمال تشخیص نادرست را افزایش دهد. از دیدگاه آنها اگر ابهامی در تشخیص وجود دارد یا اثرانگشت مشابه دیگری هم شناسایی‌شده، باید به دادگاه اعلام شود.

می‌شود با شناخت بهتری از گستردگی طرح‌های مورد استناد در مرحله دوم تحلیل اثرانگشت یا «مقایسه» در ملیت های گوناگون، كار را برای متخصصان انگشت‌نگاری ساده‌تر كرد، اما متأسفانه هنوز چنین تحقیقی در سطح گسترده انجام نشده است.

نكته دیگر ارزش‌گذاری اثر انگشت در تصمیم‌گیری‌های قضایی است. به نظر می‌رسد باید فرهنگ قضایی نیز انتظار تغییراتی را داشته باشد. چرا كه علم می‌آید تا به بخش مؤثری از تصمیم‌های نهایی پرونده‌های قضایی بدل شود.نوشته شده توسط :فرزاد
یکشنبه 19 اردیبهشت 1389-11:40 قبل از ظهر
نظرات() شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic